Pažink šikšnosparnius

Rugsėjo 22 dieną 25 gimnazijos mokiniai, lydimi mokytojų Ligitos Bieliauskienės ir Danguolės Venckuvienės, dalyvavo gamtinėje – ekologinėje programoje „Pažink šikšnosparnius“. Ši edukacinė programa buvo skirta supažindinti mokinius su vieninteliais pasaulyje skraidančiais žinduoliais – šikšnosparniais. Programa skatina domėtis biologine įvairove ir ją pažinti, ugdyti ekologinę savimonę ir darbo komandoje įgūdžius. Mokiniai, kurie dalyvavo šioje edukacinėje programoje sužinojo, kiek ir kokių šikšnosparnių rūšių aptinkama Lietuvoje, kokios gali būti dirbtinės slėptuvės, kaip ir kur jos gali būti įrengiamos. Programos dalyviai ne tik gebėjo suvokti šikšnosparnių svarbą ekosistemai, bet ir turėjo galimybę palaikyti rankose šiuos nuostabius ir paslaptingus žinduolius. Šikšnosparniai – unikali žinduolių rūšis, aktyviai gyventi pradedanti naktimis, tad žmonės juos retai sutinka. Nemažai šių odinių gyvūnėlių gyvena Mažeikių rajone – jų aptikta dvylika rūšių. Tad ir edukacinė pamoka vyko būtent šioje vietovėje, Renavo dvaro pastate, kurią vedė  šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininkas, Renavo dvaro ansamblio rūmų vedėjas Deividas Makavičius. Jis papasakojo, kad Europoje gyvena per 40 šikšnosparnių rūšių, Lietuvoje užregistruota 15, nors viena rūšis nustatyta tik iš kaukolės: tą rūšį – ūsuotąjį pelėausį – speleologai atrado oloje Biržų rajone. Keturiolika šikšnosparnių rūšių galima matyti reguliariai. Mažeikių rajone pastebima dvylika šikšnosparnių rūšių, dvi rūšys aptinkamos ne kasmet: patikrinus jų buveines pastebėta, kad vienais metais jie atsiranda, kitais jų vėl nėra. Visas rūšis galima aptikti Renavo dvaro apylinkėse. Laikas prabėgo labai greitai , sužinojome daug įdomios informacijos apie šikšnosparnius, pavaikščiojome ir po Renavo dvaro parką. Dvaras ir jį juosiantis parkas įsikūręs Mažeikių rajono Sedos seniūnijos Renavo kaime, ant Varduvos upės kranto. Tai vienas įdomiausių ir geriausiai išlikusių dvaro ansamblių Žemaitijoje. Dvaro miško parke ošia gamtos paminklai – storiausia Lietuvoje Renavo eglė ir Daugiavaikė liepa. Rūmuose išsaugota autentiška dvaro laikų bibliotekos aplinka. Salėse eksponuojami meno kūriniai, veikia kilnojamos parodos. 1999 m. Renavo dvaro sodyba įrašyta į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Kompleksui priklauso rūmai, XIX a. pirmosios pusės statiniai: svirnas, arklidė, du tvartai, ūkinis pastatas, sandėlis, rūsys, oranžerijos liekanos ir 1870 m. statyta oficina.

Grįžome visi geros nuotaikos, patyrę naujų įspūdžių bei papildę istorines bei biologines žinias.

Kūno kultūros mokytoja Danguolė Venckuvienė