NAUDINGA INFORMACIJA

„Tėvų linijoje psichologų konsultacijos jau ir el. laiškais

Profesionalios psichologų konsultacijos visais klausimais, susijusiais su vaikų ir paauglių auginimu, auklėjimu, jų elgesiu, taip pat tarpusavio santykiais, nuo šiol „Tėvų linijoje“ teikiamos ne tik telefonu, bet ir el. laiškais.

Dabar konsultacijos prieinamos ir būnant užsienyje

Nuo 2017 m. rudens Paramos vaikams centre veikiančioje „Tėvų linijoje“ papildomai konsultuoti el. laiškais pradedama, siekiant didinti psichologinių paslaugų prieinamumą ir suteikti galimybę dar daugiau tėvų, įtėvių, globėjų, senelių gauti profesionalią pagalbą.

„Pastebime, kad kai kuriems tėvams savo rūpesčius nėra paprasta papasakoti paskambinus. Jiems saugiau būtų sunkumus aprašyti ir klausimus suformuluoti raštu. Kitiems sunku ištaikyti paskambinti linijos darbo valandomis, nes tuo metu neturi galimybės ramiai pasikalbėti. O parašyti laišką ir perskaityti gautą atsakymą galima sau patogiausiu metu“, – naujos paslaugos privalumus vardina „Tėvų linijos“ vadovė, psichologė Jūratė Baltuškienė.

Be to, dabar, parašę el. laišką, konsultaciją gali gauti ir užsienyje gyvenantys Lietuvos tėvai, kurių ne vienas yra išreiškęs poreikį pasitarti su „Tėvų linijos“ psichologais. Telefonu tokios galimybės nėra – paskambinti galima tik iš Lietuvos.

Visi klausimai – svarbūs.

Tiek skambinti, tiek parašyti į „Tėvų liniją“ ir pasitarti galima apie pozityvios tėvystės principais paremtą, nesmurtinį vaikų ir paauglių auklėjimą, apie jų savijautą, elgesį, poreikius. Galima pasikonsultuoti, kaip kurti ir palaikyti santykius su vaikais bei paaugliais, spręsti konfliktus, kaip su jais kalbėtis įvairiomis temomis.

Psichologai pateikia rekomendacijų, kaip priimti visus vaikų ir paauglių jausmus ir kaip mokyti juos saugiai išreikšti.

Taip pat padeda patiems tėvams, kai reikia palaikymo, norisi išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais, susidūrus tiek su įtemptomis kasdienėmis, tiek su krizinėmis situacijomis.

„Neskirstome klausimų ar situacijų į svarbias ar mažiau reikšmingas. Visos šeimos susiduria su individualiais sunkumais, visiems iškyla įvairių klausimų ir jie visi yra svarbūs. Todėl į „Tėvų liniją“ kviečiame drąsiai skambinti ir rašyti, kai tik norisi pasitarti ar nusiraminti“, – sako J.Baltuškienė.

Skambinkite nemokamu numeriu 8 800 900 12 ir rašykite el. paštu tevulinija@pvc.lt  tiek kartų, kiek reikia, nes nei pokalbių, nei laiškų skaičius nėra ribojamas. Pasikalbėti su psichologu galima dar tą pačią dieną 9-13 val. ir 17-21 val., o į laišką atsakoma per 5 darbo dienas. Daugiau informacijos: www.tevulinija.lt

Apie Paramos vaikams centrą

Nevyriausybinė organizacija „Paramos vaikams centras“ nuo 1995 m. teikia psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą šeimoms ir vaikams, išgyvenantiems psichologinius sunkumus, o specialistams – metodinę pagalbą. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters“, „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, „Pozityvi tėvystė“, „Tėvų linija“. Daugiau informacijos: www.pvc.lt


Kaip kalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas.


Vaiko teisių gynėjų rekomendacijos ir patarimai tėvams, kaip pasirūpinti vaikų saugumu.


Leidinys „Ne mitai apie vaikų ir paauglių elgesį, bendravimą, savijautą“

https://www.facebook.com/PVC.lt/posts/pfbid0fnwa1G7CXSxTZFJJr9YmmAnuJ5CAjA3yxfrSFxpMsokC4S55ojG2N34NKUWDsfyyl


5 jautrūs ir pamokantys filmai, kuriuos turi pamatyti jūsų vaikas https://vilniausgalerija.lt/2023/02/11/5-jautrus-ir-pamokantys-filmai-kuriuos-turi-pamatyti-jusu-vaikai/?fbclid=IwAR3xA9CzoKC7h4oaqSn4683pENbAngACnfgo23QGdN7ifUnn0oWuLI_Pskg


“Vaiko teisių linija.” Ši linija skirta: vaikams, tėvams, pedagogams.


Patyčios. Ką gali tėvai?


Informacija tėvams apie elektronines cigaretes: išsigelbėjimas ar nauja grėsmė?


“Tėvų linijoje”– nemokama pagalba vaikų auklėjimo klausimais.


“Išlikite saugus ant ledo.” Patarimai kaip saugiai vaikščioti ledu.


Internetinė svetainė “Vaikų linija.”


Internetinė svetainė “Ką veikia vaikai?” Patarimai/pamokos tėvams kaip sukurti vaikams harmoningą aplinką augti ir sveikai bei visapusiškai vystytis.


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, iš artimųjų ir kitų suaugusiųjų girdėdami daug skirtingos informacijos apie karinius veiksmus Ukrainoje, vaikai ir paaugliai gali jausti didelį nerimą, jiems gali kilti įvairių klausimų. Pateikiame informaciją tėvams kaip kalbėtis su vaikais apie situaciją Ukrainoje, kurią parengė Paramos vaikams centras. Primename, kad dėl emocinės paramos ar psichologo konsultacijų galite skambinti telefonu 1809. Daugiau informacijos apie pagalbos galimybes sužinosite www.pagalbasau.lt/gaukpagalba.


VERTYBIŲ ŠAKNYS ŠEIMOJE

Paaugliai ieško savo tapatumo, kai svarsto, kokiais žmonėmis jie norėtų būti ir kokius juos kiti turėtų matyti. Kai jiems tenka priimti sprendimus, „Ar turėčiau meluoti, kad apginčiau draugą?“, „Ar galiu nugvelbti kosmetikos parduotuvėje?“ ir pan. , jie formuoja savo moralinį ir kultūrinį tapatumą.

Šeimose vaikai įgyja tokias vertybes, kaip sąžiningumas, teisingumas, pagarba, drąsa ir sveika gyvensena.

ŠEIMOS VERTYBIŲ SVARBA AUGINANT PAAUGLĮ:

  • PAGARBA SAU IR KITIEMS. Atsižvelgti į savo ir kitų poreikius, įsitikinimus ir jausmus.
  • ŠVELNUMAS . Domėtis ir rūpintis kitais.
  • SVEIKA GYVENSENA. Rūpintis savo kūnu ir vengti sveikatai žalingų įpročių.
  • ATSAKOMYBĖS JAUSMAS. Vadovautis sveiku protu, priimant sprendimus, laikytis pažadų ir būti patikimam.
  • SĄŽININGUMAS. Būti teisingam, doram ir vertam pasitikėjimo.
  • DRĄSA. Ginti savo vertybes, būti drąsiam ir ryžtingam, kai sunku.
  • SAVIDRAUSMĖ. Kontroliuoti save, ugdyti įgūdžius ir talentus, siekti užsibrėžtų tikslų.
  • Padėti kitam.
  • ATSIDAVIMAS ŠEIMAI. Kartu kurti ir stiprinti santykius tarp šeimos narių.

Vertybės, kuriomis Jūs vadovaujatės priimdami sprendimus ir elgdamiesi, tampa paauglių elgesio kriterijais. Paaugliai stebi, koks tėvų elgesys neatitinka jų žodžių. Jei veiksmų ir žodžių neatitikimas yra didelis, paaugliai atsisakys klausyti mūsų patarimų ir ims priešintis.

Jūs esate svarbiausias vaiko moralės mokytojas. Mokykite kalbėdami ir rodykite pavyzdį atitinkamai elgdamiesi.

Tvirtos šeimos padeda paaugliams jaustis šeimos dalimi, rodydamos pavyzdį, kuriuo jie vadovausis, ugdydami vertybes ir laikydamiesi tradicijų.

ŠEIMOS TRADICIJOS- tai maloni, visų šeimos narių mėgstama veikla. Tai gali būti tam tikro valgio ruošimas šventėms ar savaitgaliui, žaidimas kartu sekmadienio popietę, išvyka ir pan. Svarbiausia šeimoms-leisti laiką kartu. Paaugliams bręstant, būkite atviri pokyčiams ir nebijokite kurti naujų tradicijų.

KAIP KURTI TRADICIJAS:

  • Kartu valgykite kaip galima dažniau. Tačiau paskirkite vieną savaitės dieną ypatingiems šeimos pietums ar vakarienei. Įsitikinkite, kad to valgio metu visi šeimos nariai turės progos pasidalinti mintimis apie tai, kaip sekasi ir ką naujo jie patyrė.
  • Sugalvokite, kaip linksmai ir turiningai praleisti laisvalaikį kartu. Galite užsiimti kokia nors pertvarka namuose ar kieme.
  • Kartą savaitėje skirkite laiko visos šeimos susibūrimui.
  • Lankykite gražias Lietuvos vietas.

LAIKAS , PRALEISTAS KARTU, SUARTINA ŠEIMĄ

KAIP RASTI BENDRĄ KALBĄ?

Viename tyrime daug vaikų ir paauglių atsakė, kad labai norėtų su savo tėvais pasikalbėti apie:

  • ŠEIMOS REIKALUS. Jauniems žmonėms įdomu viskas: pinigų stygius, įtampa darbe, tėvų santykiai. Jie nori aptarti reikalus, pvz., kišenpinigius, laiką, kada turi grįžti vakarais namo, atostogų planavimą.
  • GINČYTINAS TEMAS. Paaugliams svarbu rasti atsakymus į tokius klausimus, kaip „Kas yra seksas?“, Kas yra homoseksualumas?“, „Kodėl narkotikai veikia svaiginamai?“. Jiems nepatinka, kai tėvai pasako: „Tu per jaunas“ ar „Sunku paaiškinti“.
  • EMOCINES PROBLEMAS. Vaikams svarbu, kad tėvai jiems išsakytų savo jausmus atvirai ir nuoširdžiai. Kai kurie norėtų dažniau iš tėvų girdėti žodžius: „Aš tave myliu“.
  • ATEITĮ. Vaikams norisi sužinoti, ką reiškia būti paaugliu. O kada jie tampa paaugliais, jiems smalsu, kas gi jų laukia studijų metais ir profesinėje veikloje.
  • DABARTIES ĮVYKIUS. Paaugliams patinka diskutuoti apie dabarties įvykius. Jauniems žmonėms svarbu suprasti, kas vyksta pasaulyje.
  • ASMENINIUS POMĖGIUS. Paaugliams patinka pasakoti kitiems šeimos nariams apie savo pomėgius ir draugus.
  • TĖVUS. Vaikai mėgsta klausytis istorijų apie tėvų vaikystę- jų poelgius ir jausmus, ypač, jei tos istorijos atskleidžia tėvų bendražmogiškas silpnybes ir emocijas.

Tėvai, kurie bendrauja su paaugliais, sukuria tvirtus santykius. Tačiau bendravimas reikalauja pastangų.

KAIP BENDRAUTI NEDERĖTŲ?

  • Kalbėti su paaugliu „iš aukšto“, jį žeminti ir laikyti nelygiaverčiu.
  • Kritikuoti ir būti sarkastiškam.
  • Gąsdinti ir įsakinėti.
  • Niekada nepripažinti, kad suklydote.
  • Priminti klaidas, padarytas praeityje.
  • Apsimesti, jog žinote atsakymus į visus klausimus.
  • Ilgai pamokslauti bei duoti daugybę patarimų.

Bendravimas yra menas rasti bendrą kalbą su kitais, ypač paaugliais. Jei bendrauti nesiseka, reikia išsiaiškinti, kas trukdo.

Informacijos šaltiniai: G. Ginott. Tarp tėvų ir vaiko. Vilnius, 2007.

Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa. Atradimų metai. Supraskite savo besikeičiantį paauglį.  Lietuvos LIONS klubų asociacija, 2011.

Parengė socialinė pedagogė Vilma Titienė


SOCIALINIAI POKYČIAI

5-oje klasėje jūsų vaikai susiranda daug naujų draugų, su kuriais tėvai turi vis mažiau progų  susipažinti. O juk tuo laikotarpiu paaugliui tampa labai svarbus jo paties populiarumas. Dėl to daugelis bando pritapti prie vienos ar kitos paauglių grupės.

Tačiau, tapus kurios nors grupės nariu, pereiti į kitą grupę gali būti sudėtinga. Daugelis paauglių nėra pasiruošę tokiam susiskirstymui. Jie gali atsitiktinai įsitraukti į grupę, kuri nėra tinkama. Tačiau baimė tapti pašaliečiu nugali baimę patekti į bėdą.

Kaip padėti paaugliui prisitaikyti prie pokyčių

  • Artimiau susipažinkite su vaiko draugais prieš juos teisdami. Daugelis jaunų žmonių eksperimentuoja išbandydami įvairius drabužius ar šukuosenas. Jei nesate įsitikinę, kad draugas daro neigiamą poveikį, būkite nešališkas.
  • Įsitikinkite, kad šeimoje nustatytos taisyklės tinka paaugliui. Retkarčiais pergalvokite taisykles. Paaugliai nori būti savarankiški, todėl gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą tarp apribojimų ir laisvės.
  • Žinokite, kur ir su kuo jūsų atžala leidžia laiką. Susipažinkite su jūsų vaiko draugų tėvais ir pamėginkite kartu su jais nustatyti bendras taisykles paaugliams, taip vieni kitus paremdami.
  • Prisiminkite, kad draugystė paauglystės laikotarpiu būna itin audringa. Nekritikuokite ir nebandykite išspręsti paauglių tarpusavio konfliktų, o pripažinkite vaiko jausmus bei parodykite, kad suprantate. Galite net pasidalinti savo panašia patirtimi.
  • Žinokite, jog ne visi jauni žmonės nori būti paauglių grupės nariu. Jiems gali pakakti vieno ar dviejų draugų.
  • Padėkite vaikui, jei jį atstūmė. Kiekvienas jaunas žmogus kartais jaučiasi atstumtas. Išreikškite pasitikėjimą vaiko gebėjimu susirasti naujų draugų.

DAUGUMA JAUNŲ ŽMONIŲ PERIMA ŠEIMOS VERTYBES

(Knyga tėvams „Atradimų metai“)

Socialinė pedagogė Vilma Titienė