Etnokultūros diena

Žymus lietuvių etnografas ir religijotyrininkas Norbertas Vėlius yra pasakęs: ,,Bergždžios donkichoto pastangos būtų mėginti atsikratyti etninės kultūros įtakos ir pasidaryti grynu europiečiu ar grynu pasauliečiu. Tokio žmogaus nėra, kiekvienos tautos atstovas pirmiausia yra savo etninės kultūros skleidėjas“. Taigi, tokiomis mintimis vadovaudamiesi Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos mokiniai ir mokytojai suorganizavo didelį renginį – Etnokultūros dieną, skirtą bent kelioms Lietuvai svarbioms datoms paminėti – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai, Lietuvos vardo paminėjimo progai bei Knygnešių dienai.

Mokiniai iš anksto pasiskirstė į grupes, kuriose renginio dieną vyko intensyvus darbas. Svarbiausia buvo atgaivinti kuo daugiau lietuvių etninės kultūros tradicijų, senųjų papročių, amatų.

Grupė mokinių, vadovaujami mokytojos Jolantos Baltaragienės, karpė nuostabiausius karpinius. Mokytoja Laisvutė Razmienė su būreliu mokinių užsiėmė keramikos darbais, kiti  domėjosi fotografija. Mokytojas Vytautas Žilys berniukus mokė medžio darbų. Daiva Indulė atskleidė nemažai floristikos paslapčių.

Na, o kokia liaudies meno šventė be liaudies dainų, šokių, muzikos? Jolanta Preidžiuvienė bei Marius Skardžius su gausiu būriu mokinių mokėsi šokti lietuvių liaudies šokius, muzikos mokytoja Virginija Čirvinskienė mokė grojimo kanklėmis subtilybių, o mokytoja Jolanta Giedraitienė su mokiniais dainavo kadaise buvusias labai populiarias lietuvių liaudies dainas. Sporto salėje mokytojas Zenonas Balčiauskas vadovavo ,,Stipriausio bernelio varžytuvėms“, kurių metu buvo nustatyti stipriausi gimnazijos vaikinai. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Audronė Dvelienė papasakojo mokiniams apie vaistažolių naudą bei išmokė, kaip reikia užsiplikyti gardžios žolelių arbatos. Na, o dar kita grupė mokinių, vadovaujami mokytojos Rūtos Garbštienės, pagal senovinį receptą kepė kvapnius sausainius, kokius kepdavo mūsų močiutės. Jais paskui aktų salėje pavaišino visus renginio dalyvius.

Nebuvo pamirštas ir ,,Pasaulio medis“. Mokiniai, vadovaujami mokytojų Astos Valančiutės ir Audriaus Jonušausko, sukūrė skaidres ,,Pasaulio medis mene“, kurios labai pravers pamokų metu.

Renginio vedėja lietuvių kalbos mokytoja Jurgita Vaišnienė patikrino aktų salėje susirinkusiųjų žinias pagal lietuvių kalbos mokytojos ekspertės Laimutės Vaitkevičienės parengtas įdomiąsias užduotis: reikėjo teisingai pavadinti įvairių gyvūnų spalvas, mums, aukštaičiams, taisyklingai perskaityti žemaitiškai parašytus laiškus ir kt.

Renginys neapsiribojo vien gimnazijos sienomis. Ib klasės mokiniai apsilankė pas Joniškėlyje gyvenantį ir kuriantį liaudies meistrą skulptorių Vytautą Bakūną. Meistras labai įdomiai papasakojo apie savo darbo specifiką, parodė skulptūrų nuotraukas, nes jo dirbiniai neužsiguli dirbtuvėse – iškeliauja į įvairias Pasvalio rajono bei tolimesnes vietas. Dabar skulptorius drožia skulptūras labai įdomia tema: jo dirbiniai pagal kraštiečio rašytojo Vytauto Misevičiaus novelių rinkinį ,,Linksmieji Pamažupiai“ po metų kitų išsirikiuos skulptūrų parke Joniškėlyje.

7b ir 8b klasių mokiniai su klasių vadovėmis Justina Šimoliūnaite ir Audrone Baniene lankėsi Pasvalio krašto muziejuje ir dalyvavo edukacinėje pamokoje ,,Slaptoji lietuviška mokykla“. Gimnazistai mokėsi ,,dūminėje“ gryčioje, išgirdo įdomų pasakojimą apie Pasvalio krašto knygnešius, aplankė vietas, kur buvo slepiamos knygos.

7a klasės vadovė Danguolė Venckuvienė su savo auklėtiniais nuvyko į Biržų krašto muziejų ,,Sėla“. Ten jie dalyvavo edukaciniame užsiėmime ,,Seni daiktai prabyla“. Sakoma, kad seni daiktai gali labai daug papasakoti apie savo šeimininką. Dabar apie naudotus senuosius namų apyvokos daiktus galime tik klausytis pasakojimų, o šio edukacinio užsiėmimo metu mokiniai turėjo galimybę paliesti juos rankomis, apžiūrėti, kai kuriuos pabandyti naudoti.

Taigi, tokie renginiai, kaip Etnokultūros diena Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, ugdo asmenybes, besididžiuojančias savo tautine kultūra, suvokiančias save kaip tos kultūros puoselėtojus, atsakingus už jos likimą.

Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Kazimira Anciulevičienė

 

Daugiau nuotraukų gimnazijos Facebook puslapyje.