Dar vienas žingsnis svajonės link

Kiekvieno jauno žmogaus gyvenime ateina laikas, kai reikia apsispręsti, kuo būsi, kokią profesiją pasirinksi. Žinoma, tai – ne vienos dienos klausimas.

Antikos filosofas Seneka yra pasakęs: ,,Niekada nebus atradimų, jei pasitenkinsime tuo, kas atrasta“.

Taigi, kad paskatintų mokinius labiau susimąstyti apie savo ateitį bei kokią profesiją pasirinkę jie galėtų realizuoti savo gebėjimus  ir sėkmingai galėtų siekti karjeros, vasario 10 dieną Pasvalio rajono Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės – Bitės gimnazijoje buvo organizuota Karjeros diena. Žinome, kad kuo anksčiau žmogus pradeda planuoti karjerą, tuo anksčiau jis gali numatyti svarbiausius žingsnius savo tikslui pasiekti ir, turėdamas savo karjeros kelio viziją, gali pradėti ją įgyvendinti dar mokydamasis gimnazijoje.

Renginio organizatorės – mokytoja Virginija Giedrienė, gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Karpavičienė, mokytoja Asta Valuntienė , psichologė Daiva Čeponienė bei dar nemažas būrys mokytojų gerai apgalvojo Karjeros dienos programą, kad mokiniai pagal amžiaus grupes susipažintų su įvairiausių profesijų atstovais, sužinotų, kokių charakterio savybių, kokio pasirengimo jos reikalauja.

Patys mažiausieji, pradinukai, susipažino su tėvelių profesijomis. Pavyzdžiui, kaip smagu, kai bendraklasės mamytė kirpėja –  stilistė pamoko, pataria, kaip gražiai ir madingai susišukuoti plaukus.

Vyresni , 5-8 klasių mokiniai, išvyko į Pasvalį praktiniam darbo pasaulio pažinimui. Jie lankėsi  pas Pasvalio Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 503 pėstininkų kuopos karius, buvo Pasvalio rajono policijos komisariate, susidomėję klausėsi Pasvalio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojų pasakojimų. Vaikai sužinojo, kad norint įgyti šias profesijas, reikia būti labai ištvermingiems, gerai mokytis, turėti tam tikras charakterio savybes.

Kitokio pobūdžio, bet taip pat įdomius ir svarbius darbus mokiniai stebėjo nuvykę į Ustukių malūną.

Na, o gimnazinių klasių mokiniai dalyvavo diskusijoje ,,Sėkmės link“.

Pirmiausia gimnazijos direktorius Almantas Kanapeckas, sveikindamas visus susirinkusius renginio dalyvius, pats su humoru pateikė pavyzdžių iš savo prisiminimų, kaip galima dar būnant mokyklos suole ,,kurti verslą“.

Po to mokytoja V.Giedrienė pristatė daugybę Karjeros dienos svečių ir pateikė jiems įdomių, kartais galbūt net provokuojančių klausimų. Šiemet buvo laikomasi principo, kad savo karjeros pasiekimais daugiausiai pasidalintų buvę gimnazijos mokiniai, mokytojai.

Na, o ne mūsų gimnazijos auklėtinių, tačiau labai garbingų svečių mintys mokiniams buvo nemažiau svarbios.

Apie savo gyvenimo kelią trumpai papasakojo Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas. Be to, jis pabrėžė kad kiekvienam žmogui yra labai svarbus išsilavinimas, kad neužtenka vien vidurinio išslavinimo, jog gyvenime pasiektum daugiau. G.Gegužinskas palinkėjo kiekvienam siekti karjeros aukštumų gimtajame krašte, kad mažėtų emigracija iš Lietuvos.

Mokytojas yra ta profesija, kurią renkantis pirmiausia reikia pašaukimo. Ne kiekvienas gali būti  mokytoju. Kasmet abiturientų, norinčių tapti mokytojais, vis mažėja, o mokyklose dirbanti pedagogų karta sensta. Taigi, renginio vedėja paprašė Pasvalio rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Kazio Poleko pakviesti jaunimą rinktis pedagogo profesiją.

Gerbiamas svečias pasakė, kad didžioji dalis studentų, baigusių pedagogines studijas, pasuka kitu keliu ir tik keli procentai ateina dirbti į mokyklas. Labai svarbus klausimas, kas ateis į mokyklas mokyti ateinančių kartų, kai dabartiniai pedagogai, kurių amžius virš 50 metų, išeis į pensiją. Jis pabrėžė, kad dar daug ką reikia nuveikti, kad mokytojo profesija būtų prestižinė, kaip tai yra Suomijoje. K.Polekas paragino gimnazistus rinktis matematikos, fizikos, chemijos mokytojų specialybes.

Ilgametis Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės – Bitės gimnazijos mokytojas, dabar – Pasvalio rajono laikraščio ,,Darbas“ vyriausiasis redaktorius  Viktoras Stanislovaitis paragino mokinius nebijoti svajoti ir siekti savo tikslų. Ir niekada neklausyti, ką kiti pataria, nurodinėja, nes tik klausydamiesi  savo širdies balso žmonės būna laimingi.

Dabartinis Joniškėlio apylinkių seniūnas, buvęs gimnazijos mokytojas Sigitas Ilgutis padrąsino jaunimą rinktis patinkančias profesijas ir vadovautis savo norais, svajonėmis.

Vėliau kalbėjo buvę Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos mokiniai, dabar jau susikūrę savo verslą, ūkininkaujantys ar sėkmingai studijuojantys Lietuvos bei užsienio aukštosiose mokyklose.

Verslininkas Eimutis Ramoška į klausimą :,, Kodėl verta būti drąsiam ir imtis savo verslo?“ – atsakė, kad svarbiausia neišsižadėti savo šaknų, nes kiekvieno žmogaus gyvenime svarbiausia – gimtasis kraštas, kilmė, kalba. Jis netgi patarė jaunuoliams, kurie negali apsispręsti, kuo būti gyvenime, eiti tarnauti į kariuomenę, po to bus daug aiškiau, ko nori.

Ūkininkė Rasa Židonytė nedaugžodžiavo : ,,Pirmiausia –  sąžinė, protas ir truputis sėkmės“.

Buvęs mūsų mokyklos mokinys Darius Ežerskis baigė informacinių technologijų studijas ir dabar sėkmingai darbuojasi sostinėje. Į klausimą, ar tikrai verta rinktis šią sritį ir tikėtis, kad būsi geidžiamiausias ir padoriai uždirbantis specialistas, jis atsakė, kad būtinai reikia ryžtingai eiti užsibrėžtu keliu, tikėti tuo, ką darai ir  tobulėti.

Miglė Pučetaitė, studijuojanti matematiką Vilniaus universitete, patikino, kad svarbiausia nebijoti viską išbandyti, o jeigu kas neaišku, klausti, tada ir studijuojant tiksliuosius mokslus bus įdomu.

Dar kalbėjo reklamos vadybos srityje dirbanti Indra Jurkevičiūtė,  Muzikos ir teatro akademijos magistrantė, laisvu laiku dirbanti radijo stotyje M-1 – Rasa Murauskaitė,  Anglijoje studijavusi ir dabar sėkmingai dirbanti pagal savo specialybę Viktorija Giedrytė. Jos irgi teigė, kad labai svarbu pasirinkti tai, ko nori ir vertinti tai, ką gauni. Niekada nenustoti ieškoti savęs.

Jonas Kučneris, buvęs gimnazijos mokinys, gyveno ir dirbo užsienyje, todėl norėjo patarti dabartiniams gimnazistams, kad geriau savo gimtinėje reikėtų stengtis įsitvirtinti, kažką kurti.

Buvusi gimnazijos mokinė Rasa Strumskytė papasakojo, kad baigusi Vilniaus kolegiją išvyko studijuoti į Švediją. Įgijusi aukštąjį išsilavinimą užsienyje, dabar gyvena Italijoje, tačiau dirba visoje Europoje. Šešiose Europos šalyse ji su komanda yra įkūrusi didžiules modernias patalpas darbo vietoms (300-400 vietų), veda įvairius mokymus, seminarus. Susitikime su gimnazistais Rasa drąsino nenusiminti, jei nepasisektų įstoti į norimą mokymo įstaigą, į savo svajonių profesiją, nes gyvenimas dažnai mums pamėtėja įvairių būdų ir galimybių savo tikslams pasiekti.

Labai smalsu buvo išgirsti, ką papasakos turinti nemažą patirtį iš pirmo žvilgsnio romantiškos ir palyginti nesunkios specialybės  atstovė – stiuardesė Gintarė Melupe.  Ji 11 metų dirba stiuardese, ore praleidusi 8500 valandų. Papasakojo ne tik apie darbo romantiką, bet ir jame iškylančius sunkumus, kuriuos tenka spręsti vadovaujantis šaltu protu. Gintarė pasakė, kad, kaip ir dangaus platybėse, taip ir profesijos pasirinkime –  ribų nėra.

Labai didelio susidomėjimo sulaukė susitikimas su Kauno teritorinės muitinės atstovais ir kinologais.

Kadangi prieš savaitę gimnazistai buvo išvykę į Studijų mugę ir susipažino su daugybe mokslo įstaigų, tai į Karjeros dieną buvo pakviesti dviejų aukštųjų mokyklų – Kauno Aleksandro Stulginskio universiteto ir Lietuvos Sporto universiteto  atstovai. Universitetų atstovai, kurių tarpe taip pat buvo mūsų gimnaziją baigusių mokinių, o dabar juose studijuojančių, supažindino su įstojimo sąlygomis, studijų programomis, studentų laisvalaikiu.

Šiuolaikinėje visuomenėje darbas – neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, tačiau darbo yra ne visiems. Net tie, kurie ilgus gyvenimo metus praleido dirbdami, kartais atsiduria darbo biržoje. Bedarbystė vis dar opi valstybės ir mūsų rajono problema. Mokiniai dažnai klausia, kokią profesiją pasirinkti, kad vėliau neištiktų toks likimas. Atsakymą į šį klausimą visi  tikėjosi išgirsti iš Panevėžio teritorinės darbo biržos Pasvalio skyriaus vedėjo Lino Kruopio, kuris paragino susirinkusius jaunuolius nebijoti kurti savo verslą. Tuo labiau, kad verslo pradžiai Darbo birža skiria negrąžintiną 15000 eurų paskolą. Jis kvietė būtinai užeiti į Jaunimo darbo centrą ir kartu spręsti profesijos pasirinkimo bei įsidarbinimo klausimus. L.Kruopis pabrėžė, kad Jaunimo darbo centre visada laukiami jaunuoliai, turintys idėjų , planuojantys  kažką daryti arba tiesiog norintys pasikalbėti su konsultantais, kurie padėtų apsispręsti.

Taigi, Karjeros dienoje buvo daugybė svečių ir dar daugiau patarimų, tačiau kiekvienas jaunas žmogus pats turi gerai pamąstyti, ko jis nori pasiekti savo gyvenime ir ką turėtų daryti, kad jo svajonės išsipildytų.

Kazimira Anciulevičienė